Audio Server

Nasz serwer dźwięku umożliwia transmisję sygnałów audio i głosowych w sieci HamNET.

Obecnie mamy 2 rodzje serverow:

- Team Talk

- Mumble

Server Team Talk v5 pozwala prowadzic rozmowy podobnie jak Mumble z tym ze ma mozliwosc przesylania obrazow z kamery podczas rozmowy jesli taka kamere mamy podłączoną. Pozwal takze wymieniac pliki pomiedzy rozmowcami. Zaprszamy do testowania servera glosowego TeamTalk. Wystarczy pobrac program TeamTalk z strony

http://bearware.dk/?page_id=353

Uruchmic program klineta TeamTalk. Program ma interfejs w jezyku polskim i nalezy wybrac go po uruchomieniu z menu: Client -> Preferences  i wybrac w drugiej zakladce  DISPLAY w "User interface language" wybrac "Polish" i zatwierdzic OK. Mamy wtedy w jezyku polskim obsluge. Wybieramy ponownie menu "Klinet -> Opcje " i w zakladce "Podstawowe" w polu "nick" wpisac swoj znak oraz imie w formie:

SP2ABC_Kazik

i zatwierdzamy OK

Mozemy teraz skonfigurowac polaczenie. Klikamy na pierwsza ikonke "wtyczka"  i w polu "adres ip servera" wpisac: sp2pmk.ampr.org i kliknac klawisz "Zapisz" a nastepnie "Polacz" i polaczymy sie z serverem glosowym TeamTalk.

 

Program Mumble (można pobrać go z tej sttrony:  http://www.mumble.com/mumble-download.php ) pozwlan na full-duplex połączenia, jak również są możliwe konferencje. Mumble sprwdził się dobrze do stosowania w sieci HamNET, dzięki temu że ma tak małe opóźnienia oraz bardzo dobra jakość dźwięku.

Transmisja mowy i dźwięku odbywa się przy pomocy orogramu Mumble

Po zainstalowaniu Mumble wystarczy klinknąc na poniższy link do nawiązania połączenia. Jeśli to nie zadziała, można skopiować dane serwera Mumble (Adres i port) i nastepnie klikając na przycisk "Dodaj nowy serwer" w menu wprowadzić te dane i połączyć się z serverem. Jak szybko uruchomić się oraz kilka porad dotyczących konfiguracji Mumble znajdziecie w  Instrukcja Mumble.